Gdy nie było spawarek elektrycznych….

Jak wyglądało spawanie 100 lat temu? Ile zarabiał pracownik wykonujący najcięższe fizyczne prace? Zobacz spot historyczny z 1904 r. r, który pokazuje całą prawdę o bardzo trudnych początkach spawalnictwa.  

 

Jak wyglądała praca spawaczy sto lat temu?

Przed pojawieniem się spawarki elektrycznej praca spawaczy przeznaczona była dla prawdziwych siłaczy. I choć w dalszym ciągu praca spawacza to bardzo wymagający i ciężki zawód , to jednak komfort pracy i jej wydajność wzrosły ogromnie.

Spawanie to nic innego jak łączenie metali, które możliwe jest dzięki odpowiedniemu stopieniu metalu. Pierwotną wersją spawania było zgrzewanie kowalskie lub zgrzewanie ogniskowe. W tych metodach rozgrzewało się metale do wysokiej temperatury, aby uzyskać ich plastyczność, a następnie je skuwano.   

 

Spot: Welding the Big Ring Part I & II

Copyright: American Mutoscope & Biograph Co.

 

Spot: “Welding the Big Ring Part I & II'

Nagranie powstało w fabryce Westinghouse, w której wytwarzano elektryczne generatory. Film pochodzi z 1904 r. W spocie widzimy grupę pracowników, którzy odpowiedzialni są za spajanie dużego pierścienia. Aby utrzymać wysoką temperaturę materiału, pierścień zawieszony jest poziomo na łańcuchach. Grupa pracowników wyciąga pierścień z ognia, gdy ten nagrzeje się do odpowiednio wysokiej temperatury. Druga grupa pracowników za pomocą młotów skuwa elementy pierścienia w całość. Proces ten powtarza się, aż do czasu uzyskania pożądanego efektu.

 

Kilka ciekawostek historycznych

Ile wynosiło wynagrodzenie za tak ciężką pracę?

Tygodniowe wynagrodzenie wynosiło średnio do 3 do 5 $.

 

Kto najczęściej wykonywał prace spawalnicze?

Do takich prac bardzo często najmowani byli imigranci oraz osoby o bardzo niskich kwalifikacjach.

 

Kiedy powstały najważniejsze metody i narzędzia spawalnicze?

  • 1862 - Fryderyk Wöhler odkrył węglik wapnia (karbid).
  • 1885 r. - Stanisław Olszewski (Polak) i Mikołaj Benardos (Rosjanin) stworzyli i opatentowali metodę spawania elektrycznego.
  • 18943 – Hans Goldschmidt wynalazł termit, który szybko znalazł zastosowanie w spawalnictwie.
  • 1897 r. - Claude i Hesse (Francja) wynaleźli nowy sposób przechowywania acetylenu pod ciśnieniem.
  • 1901 r. - Charles Picard skonstruował pierwszy palnik spawalniczy acetylenowo—tlenowy.

 

Historia spawalnictwa pokazuje, że dopiero pod koniec XIX wieku powstały nowoczesne metody i narzędzia spawalnicze, które zrewolucjonizowały całą branżę. I choć lutowanie cyną i spawanie ołowiu znane były w starożytności, to jednak dopiero od ok. 150 lat mamy do czynienia z rozwojem spawalnictwa w kierunku niezwykle wydajnego i precyzyjnego procesu obróbki metali.